Facebook FanBox

SP Facebook

Proiect pilot pentru eficientizarea practicii si insertiei

 Scoala Postliceala Sanitara “Fundeni” în parteneriat cu 7 scoli reprezentative din tara (Scoala Postliceala Sanitara Arad, Grupul Scolar “George Emil Palade” Constanta, Colegiul de Stiinte “Grigore Antipa” Brasov, Scoala Postliceala Sanitara de Stat “Grigore Ghica Voda” Iasi, Grupul Scolar “Ion Cantacuzino” Pitesti, Grupul Scolar “Charles Laugier” Craiova, Grupul Scolar Sanitar Baia Mare) deruleaza in perioada 01.01.2010 - 31.12.2012 proiectul S.O.S Sectorul Medical! Proiect pilot pentru eficientizarea practicii si insertiei, corelat cu campanii nationale de promovare, orientare si consiliere, in scopul reducerii deficitului de personal medical.

     Proiectul este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007- 2013 – “Investeste în oameni.

     Este primul proiect la nivelul stagiilor de practica si orientarii profesionale in domeniul medical din Romania.

     Obiectivul general al proiectului îl constituie cresterea aptitudinilor de munca în domeniul nursingului a persoanelor aflate in situatia de tranzitie de la scoala la viata activa din toate regiunile de dezvoltare ale tarii, asigurându-se o insertie mai buna pe piata muncii si premisele reducerii deficitului de personal la nivelul sectorului medical.

     In luna septembrie 2011, in anul II de implementare a proiectului, elevii din grupul tinta al proiectului au inceput anul scolar 2011 – 2012, elevii beneficiind in continuare de oportunitatile oferite prin implementarea proiectului. In acest an de implementare, elevii vor primi manuale suport pentru stagiile de practica achizitionate precum si manuale de nursing elaborate in cadrul proiectului, vor beneficia de stagii de practica imbunatatite si monitorizate pe tot parcursul anului scolar, vor fi premiati cei mai buni absolventi de stagiu.

     Te asteptam si pe tine sa faci parte din proiectul S.O.S Sectorul Medical! Proiect pilot pentru eficientizarea practicii si insertiei, corelat cu campanii nationale de promovare, orientare si consiliere, în scopul reducerii deficitului de personal medical!

     Iti vom arata cum profesionalismul si pasiunea salveaza vieti !!